Remiss från SUF och GUF

Remiss från Svenska Uppfinnareföreningen och Göteborgs uppfinnareförening

Med utgångspunkt från en inbjudan från Utbildningsdepartementet, den 13 april 2023, om inspel till regeringens forsknings- och innovationspolitik, har Svenska Uppfinnareföreningen - SUF och Göteborgs Uppfinnareförening - GUF i samverkan, sänt följande inspel som svar.


Remiss går att läsa i PDF-dokumentet som fås upp genom att klicka på länken Remiss från SUF och GUF.

Vi ser framför oss en fortsatt samverkan kring hur vi på bästa sätt gör de fria Idébärarnas och Uppfinnarnas röster hörda, för att säkra en rättmätig andel av statens Innovationsinvesteringar, säger Ordförandena Lena Nyström - GUF och Carlos Rodriguez - SUF.

Idé

Till dig som har en idé men inte vet hur
du ska ta dig vidare kan du få snabba
& kvalitativa råd hos oss.

Prototyp

Om du vill ta fram en prototyp eller veta hur du går vidare efter prototypstadie kommer du ha nytta av vårt nätverk.

Skydd av din idé

Hur ska du tänka och vad ska du göra gällande patent, varumärke & copyright? Vi har gedigen kompetens på området.

Investering

För att gå från idé till marknad krävs kunskap, tid & pengar. Vi stöttar dig med internt nätverk och deras erfarenheter.

Nyhetsgranskning

Om du är intresserad av att skydda din idé kan vi med lång erfarenhet hjälpa dig med nyhetsgranskning.

Skalbarhet

Har du nått marknaden med din produkt eller tjänst & vill skala upp? Många medlemmar har gjort detta & kan ge dig råd.

Kontakta oss

Oavsett om du vill höra mer om vår verksamhet, få råd eller bli medlem
är du varmt välkommen att kontakta oss. Vi återkopplar inom kort.

    Top